Prvič na tekaške smuči – prvi del

Vsak začetek je težak oz. predstavlja poseben izziv. In da bo užitek na tekaških smučeh večji od začetniških napak, sem glede na leta prakse le-te razdelila v štiri kategorije:

  • Izbira opreme
  • Izbira oblačil
  • Izbira terena za učenje
  • Hrana in pijača

Izbira opreme

Pri izbiri opreme se večkrat zgodi, da začetniki izberejo napačne smuči (npr. s smučmi za drsalno tehniko je skoraj nemogoče teči klasično tehniko in obratno), večkrat opazim tudi neoptimalno izbiro dolžine smuči in dolžino palic. Več o izbiri opreme preberite tu.

Sploh prvih nekaj ur, ko se boste ukvarjali predvsem z lovljenjem ravnotežja, osvajanjem drsenja in pridobivanjem kondicije, morda bistvene razlike pri izbiri opreme ne boste opazili, vendar če vas bo tek na smučeh navdušil in boste tej aktivnosti posvetili več časa in truda, boste kasneje s prakso tudi lažje izbrali opremo (pri izposojevanju ali pri nakupu lastne).

Izbira oblačil: »sistem čebule«

V strahu, da jih bo pri teku na smučeh zeblo, začetniki večkrat izberejo predebela oblačila. Sploh smučarski komplet običajno za tek na smučeh ni primeren (razen za otroke in če se želite s smučmi pretežno sprehajati po naravi). Če se s tekom na smučeh šele spoznavate, najverjetneje ni treba takoj teči v specializirano trgovino za tek na smučeh. Za prvih nekaj izkušenj bo čisto dovolj, da uporabite tekaška ali pohodna oblačila in če nato ugotovite, da je to šport, ki vam je res všeč, razmislite o nakupu oblačil, ki so namensko oblikovana in prilagojena za tek na smučeh. Spomnim se sebe in svojih sošolcev na fakulteti za šport, ko smo šli v prvem in drugem letniku za en teden teči na smučeh na Pokljuko – izgledali smo kot da nas je “prinesla Sava”, saj smo nase oblekli vse možno, kar smo doma našli približno športnega in uporabnega, da nas ni zeblo. Nekateri smo se potem zaljubili v ta šport in si kupili svojo opremo in oblačila, nekateri pa morda nikoli več niso stopili na tekaške smuči.

Predlagam, da pregledate, kaj imate doma približno uporabnega. Nato naredite “mini modno revijo” in preverite, kateri od obstoječih oblačil bi bili primerni oz. kaj po potrebi še dokupite. Ker se temperature glede na uro v dnevu in sonce precej spreminjajo, je smiselno, da uporabite “sistem čebule” oz. čebulno oblačenje kot radi rečemo plastenju oblačil (npr. najprej oblečete športno perilo, nato tanjši flis, tekaško jakno in če je zelo mrzlo še brezrokavnik; kasneje, ko je sonce višje in toplejše, lahko flis ali brezrokavnik slečete).


Prvič na tekaške smuči – prvi del

Izbira terena za učenje

Če se teka na smučeh lotevate prvič in sami, potem vam polagam na srce – izberite čim bolj raven teren (npr. ravninski del tekaške proge v Ratečah), sploh, če nimate izkušenj iz alpskega smučanja z vzpenjanjem, vijuganjem, ustavljanjem. Izberite tekaške smuči za klasično tehniko, s katerimi boste tekli v smučini. Dolžino poti prilagodite svojim trenutnim zmožnostim in željam. Objektivno ocenite svojo trenutno telesno pripravljenost in začnite postopno.

Še raje pa vam svetujem, da se vsaj prvič udeležite organiziranega tečaja teka na smučeh (individualno ali skupinsko), saj si boste tako prihranili marsikatero nepotrebo začetniško napako. Izkušeni trenerji vam bodo sistematično in postopno podali vse informacije, da bo vaša prva tekaška izkušnja varna, poučna in da vam bo ostala v lepem spominu.

Hrana in pijača: Naj vzamem s seboj nahrbtnik ali raje ne?

Če greste samo na krajši sprehod s tekaškimi smučmi, potem najverjetneje s seboj ne potrebujete ničesar. Pri daljši in bolj intenzivni aktivnosti je smiselno, da s seboj vzamete termo posodo s čajem ali izotoničnim napitkom ali pa v žep dodate vsaj kakšno sadno ali žitno rezino (ploščico). Če nimate namenskega bidona ali pasu za bidon, je bolje, da nahrbtnik s prigrizki in pijačo odložite kje, da vas ne bo motil med tekom (razen če imate namenski tekaški nahrbtnik).

Dodatni namigi, da bo tekaška izkušnja lepa

Pred odhodom na izlet preverite:

  • Višino snežne odeje in vreme.
  • Če nimate svoje opreme, ali na izbrani lokaciji ponujajo izposojo.

Na lokaciji:

  • Spoštujte lokalna pravila in upoštevajte navodila.
  • Oglejte si informacijske table (upoštevajte smer teka).
  • Ne pozabite plačati parkirnine, kjer je to potrebno (večinoma je plačilo parkirnine bistveno cenejše od kazni) in tekaške vstopnice oz. karte.
  • Če želite imeti manj gneče, pojdite teči bolj zgodaj (je pa temu primerno bolj hladno).

Veliko užitkov na snegu! Hana verdev iz Lidlove Vitalnice