Božična večerja za prave gurmane
December je na stežaj odprl svoja vrata in kot vsakič znova se iskreno čudimo, kam je tako hitro zdrvelo leto. Pogosteje se srečujemo s prijatelji in odgovarjamo na ena in ista vprašanja: Boste kam odpotovali za praznike? Aa, ne boste. Kaj boste pa kuhali? Kaj dobrega? Da, res bo dobro, in za to bo poskrbela o dlična morska ponudba v Lidlovem Deluxe programu. Seznam nakupov je sestavljen, le še pravočasno je treba vse znositi domov.
Za začetek ob penečem se vinu postrežemo hladne predjedi. Na velik krožnik ob robu zložimo 12 ur dimljenega norveškega lososa s sezamom ali pistacijami, nadaljujemo s »karpačem« iz hobotnice (pravi karpačo je iz surovega mesa, ta pa je iz kuhane hobotnice), polijemo ga z dobrim oljčnim oljem, nekaj kapljicami vinskega kisa in okrasimo s plodovi kaper. Na sredino krožnika postavimo obroč iz kuhanih kozic, ponujajo ga z dvema omakama, s česnovo ali z malenkost sladko s čilijem. Krožnik bo paša za oči ter seveda brbončice, ki bodo vesele prepletanja različnih okusov. Za še bogatejši videz in okus lahko dodamo ikre, črne so od bradavičarice, ribe severnih obal Atlantskega oceana, rdeče pa postrvi šarenke. Lepo bodo dopolnile in poudarile ribji okus.
Priprave na praznično večerjo so lahko sila naporne, a močno vam jih bo olajšala Lidlova Deluxe ponudba. Jastog ji bo dodal kanček prefinjenosti, poleg morske glavne jedi pa lahko ponudimo tudi dobro uležan goveji T-bone steak, da imajo ljubitelji rdečega vina dobro mesno podlago.
Jastog je zamrznjen v slani vodi. Odmrznemo ga tako, da ga čez noč pustimo v hladilniku ali štiri ure na sobni temperaturi. Odlijemo slanico in ga odtajanega pustimo še nekaj minut, da iz njega odteče voda. Z ostrim nožem ga prerežemo na pol. Odtrgamo klešče in jih pazljivo razbijemo, da pridemo do izjemno okusnega mesa. Iz glave odstranimo rjavo-sivo maso in izpraznjeni del napolnimo z mesom iz klešč. Rdeče dele v glavi (telesu) pustimo, gre namreč za okusne ikre. Polovičke samo malo posolimo, polijemo z oljčnim oljem, premažemo z zmehčanim maslom in damo v ogreto pečico na 220 stopinj Celzija za 12–15 minut. Ko je jastog pečen, ga še malce premažemo z maslom in ponudimo.
Da bi istočasno servirali najmanj 11 dni zorjeni T-bone steak in jastoga, meso, ki je bilo vsaj pol ure na sobni temperaturi, posolimo, popopramo ter ga v vroči ponvi, primerni za pečico, na segretem olju pečemo na vsaki strani dve minuti. Meso, ki smo ga popekli, da bi zaprli pore in povečali sočnost, nato s ponvijo vred prestavimo v pečico, T-bone steak na vsaki strani pečemo sedem minut. V pečico s prižgano funkcijo kroženja zraka na višji nivo damo meso, na nižjega pa jastoga. Meso po pečenju pokrijemo s folijo in pustimo počivati deset minut, na vsaki strani po pet, da se sokovi lepo razporedijo.
Jastoge serviramo na krožnike in okrasimo, odležani steak pa narežemo in ga na velikem krožniku ali lepi leseni deski položimo na sredino mize, da si lahko vsakdo vzame, kolikor želi. Prej seveda pripravimo priloge, ki so nam ljube in okusne. Kar se vinske spremljave tiče: ob jastogu ponudite kakšno svežo rebulo ali chardonnay, ob govejem steaku zrelo rdeče vino, denimo merlot, malbec ali shiraz. Izberite ga iz Lidlove vinoteke.
Na koncu se je seveda treba posladkati. Nimate časa za peko in pripravo tovrstnih dobrot? Postrezite nekaj iz res bogate Lidlove ponudbe sladkih grižljajev, ob katerih se vam bodo cedile sline, v njej so makroni, crème brûlée, tiramisu, različne torte, sufle … Z njimi boste pri sladkosnedih nedvomno pustili močan vtis.
Mira Šemić, kulinarična poznavalka in vinska akademikinja